• Home
  • /Architektura
  • /Našli jste novostavbu na prodej a potřebujete k jejímu pořízení úvěr? Ukážeme vám, co je dnes k získání hypotéky nezbytné a poradíme, jak zvýšit vaše šance!

Našli jste novostavbu na prodej a potřebujete k jejímu pořízení úvěr? Ukážeme vám, co je dnes k získání hypotéky nezbytné a poradíme, jak zvýšit vaše šance!

Nalezení zajímavé novostavby na prodej, která by se mohla stát vaším domovem, nemusí být při dnešním nedostatku těchto nemovitostí nijak snadný úkol. Jestliže se o něco takového snad právě pokoušíte, pak je vám tento fakt nejspíš dobře znám. Navíc se i v případě, že už vás potká to štěstí a na něco vhodného natrefíte, může klidně stát, že nebudete mít ještě tak docela vyhráno. Proč? Protože vám podobně jako i celé řadě dalších lidí nemusí na pořízení vlastní střechy nad hlavou stačit úspory a ani případná finanční výpomoc rodiny. V takové situaci nejčastěji přichází ke slovu hypotéka. Víte, co je podle nových pravidel k jejímu získání nutné? A chcete vědět, jak zvýšit vaše šance na to, že vám některá z bank takový úvěr poskytne?

Novostavbu na prodej můžete hledat dlouho

To, že se u nás už řadu let nestaví příliš svižným tempem a volných a cenově dostupných bytů a domů, a to nejen těch nových, je proto v celé řadě lokalit velice málo, je snad už obecně známou věcí. Nalézt takovou nemovitost, která by vás skutečně zaujala a kterou byste si s ohledem na vaši finanční situaci mohli dovolit, dá zpravidla hodně práce. Byty v tuzemsku neustále zdražují a metr čtvereční tak v průměru vyjde už na 57 900 korun. A to je řeč o průměru. Chcete-li nemovitost novou a máte-li v úmyslu žít v některém z velkých měst, pak si na 1 m2 podlahové plochy připravte raději částku vyšší. Novostaveb je skutečně rok co rok dokončováno naprosto nedostatečné množství, což jejich cenu pochopitelně stále zvedá.

 

11 ročních platů na koupi bytu

Bydlení bohužel ukrajuje z rodinných rozpočtů čím dál větší krajíc. Důkazem toho je například i údaj o tom, kolik ročních platů musí obyvatel naší republiky vydat na pořízení bytu či domku. Na vlastní střechu nad hlavou je totiž třeba v průměru vydělávat už cca 11 let. V tabulce vidíte, jak se čísla liší podle jednotlivých krajů.

KRAJ Počet ročních platů KRAJ Počet ročních platů
Praha 14,8 Jihočeský 9,9
Středočeský 11,9 Liberecký 9,7
Olomoucký 10,7 Moravskoslezský 9,6
Jihomoravský 10,5 Plzeňský 9,4
Královéhradecký 10,5 Zlínský 8,5
Karlovarský 10,3 Ústecký 7,7
Pardubický 10,2 Vysočina 7,4

Chybí vám peníze? Zkuste si půjčit!

Předpokládejme tedy, že se vám navzdory výše zmiňovanému nedostatku bytů podařilo nějaký, který je určen k prodeji, přece jenom najít. A co víc, je to nejenom vaše vysněná novostavba, ale navíc zajímavě dispozičně řešená a v lokalitě, která vám z nějakého důvodu vyhovuje. Jenže… Jenže se vyskytl problém s penězi. Jednoduše potřebujete o poznání víc, než máte ušetřeno a rodina ani nejbližší přátelé vám bohužel nemohou vyjít vstříc. Nezbývá tedy nic jiného, než požádat některou z bank o úvěr. Víte, jak na to?

 

I díky novým pravidlům klesl objem hypoték o 20 mld.

Asi víte, že na popud ČNB došlo ke zpřísnění pravidel, která musíte k získání hypotéky splnit. Banky se jimi řídí už od října 2018. Je to mimochodem také jeden z hlavních důvodů, který zapříčinil pokles zájmu o tyto úvěry, jejichž objem se v meziročním srovnání propadl o 20 miliard.  Vaše šance mohou být však nyní paradoxně o něco vyšší než před nedávnem a to právě díky tomuto propadu. Řada bank se totiž při pohledu na klesající čísla snaží nejrůznějšími způsoby získání půjčky lidem usnadnit. Takže hlavu vzhůru!

 

Na co se musíte nově připravit?

A teď to nejpodstatnější. Nově nesmí měsíční splátka překročit 45 % vašich čistých příjmů a to včetně všech vašich dalších závazků. Novinkou je rovněž to, že celkové zadlužení nesmí být vyšší než devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu. A to, co je z hlediska splnitelnosti pro mnohé zájemce asi nejhorší, je fakt, že musíte mít naspořeno alespoň 20 % z pořizovací ceny nemovitosti. To může například u středně velkého bytu v Praze znamenat, že potřebujete mít na účtu přibližně milion. Není tedy divu, že poměrně vysoké procento zájemců dík této poslední podmínce vypadlo ze hry.

Tolik tedy, pokud jde o zhoršení podmínek. Některé banky však, snad aby umožnily svým klientů koupi alespoň nějakého příbytku, nově rozšířily svoje služby. Jak? Nyní můžete kupříkladu získat hypotéku už i na mobilní dům bez čísla popisného, který vás jistě vyjde levněji, než bydlení klasické.

 

Jak zvýšit vaše šance?

K rozhodujícím faktorům, které mají vliv na to, zda úvěr získáte či nikoliv, patří samozřejmě výše vašich příjmů. Existují dvě jednoduché možnosti, jak tento ukazatel vylepšit v případě, že na úvěr vaše výplata nestačí.

  • ŽÁDEJTE SPOLEČNĚ S PARTNEREM
  • Vaše šance pochopitelně vzrostou, jestliže budete o půjčku žádat společně s partnerem. Nejčastěji jde tedy o manželku, manžela, družku apod. Někdy je však možné požadovaných příjmů dosáhnout i tak, že si za „partnera“ vezmete třeba někoho z rodičů.

 

  • SEŽEŇTE SI RUČITELE
  • Máte dobrého přítele? Nebo snad člena širší rodiny, který bude ochoten se za vás zaručit? I to je řešení, které vám cestu k bydlení usnadní. Ručitel musí však splňovat veškerá kritéria tak, jako kdyby o úvěr žádal sám. Je zde ale ta možnost, že budou vaše příjmy za pár let vyšší a umožníte pak vašemu dobrodinci, aby se ze svého ručení vyvázal, takže vám nemusí „být k dispozici“ po celou dobu trvání hypotéky.

 

Není to snadné a ani pro každého, ale…

Ale mít vlastní střechu nad hlavou za nějaké to odříkání většinou stojí. Jistě, zdaleka ne každý si pořízení nemovitosti může dovolit a to ani s přispěním hypotéky, nicméně tak to vždy bohužel bylo a zřejmě i nadále bude a to nejenom u nás. Pokud však o vlastní bydlení opravdu stojíte a dokážete splnit základní podmínky pro získání úvěru, nejspíš vás ve vaší touze po domově nic nezastaví.

 

Svěříte se nám, jak velkou nemovitost si chcete pořídit a kolik už máte předem naspořeno? A bude to v Praze, Plzni, Olomouci nebo snad někde na venkově?

Olga Zachová