Užijte si zdravou večeři každý den!
Jak přesně vlastně vypadá zdravá večeře? Odpovídá dnešním trendům to, co jsme jedli na večeři v době našeho mládí? Studená a teplá jídla, která nám servírovali naši rodiče? Co si dnes o párku s chlebem, rohlíku se šunkou, krupicové kaši nebo špagetách s kečupem myslí dnešní moderní gastronomie a výživoví specialisté? Jak se opravdu zdravá večeře liší od té, kterou ještě mnoho z nás považuje za normální? Zdravá večeře musí hlavně odpovídat tomu, že je konzumována na konci dne. Mezi její základní rysy musí také patřit fakt, že je pestrá a výživově rozmanitá a vyvážená. Musí tedy obsahovat všechny potřebné látky, díky kterým tělo získá co nejvíce správných živin.
Správné složení
Aby večeře byla opravdu zdravá, nesmí se u ní počítat s hotovými potravinami. Pizza z mrazáku nebo maso z konzervy už z tohoto pohledu patří opravdu minulosti. Zdravá večeře by měla obsahovat dostatek zeleniny v syrovém nebo i tepelně upraveném stavu. Ovoce je lepší si nechat na snídani nebo svačinu v dopoledních hodinách, aby nemělo tělo problém s využitím cukru. To platí především u večeří pro děti nebo pro ty, kteří chtějí zhubnout.
Zdravá večeře formou krabičkové diety?
Na trhu se objevil nový fenomén – stravování dodávané v krabičkách. Vyvážená strava připravená pro celý den, někdy třeba pouze obědy nebo večeře. Mezi velká plus těchto krabiček patří právě vyvážené složení a také výroba na míru pro ty, kteří si je objednají. Je ideálním způsobem stravování pro ty, kteří chtějí jíst zdravě, ale nemají na přípravu dostatek času.
Chvála bylinkám!
Bylinky byly oblíbené vždy a do večeří se hodí báječně. Dříve se v našich končinách na výsluní vyhřívaly například petrželka, libeček, majoránka nebo kopr. Dnes se díky proniknutí asijské a také další mezinárodní kuchyně dostává do popředí přidávání bylinek jako koriandr, bazalka, nebo třeba oregano. Bylinky jsou každopádně naprosto úžasným doplňkem jak studených tak i teplých pokrmů. Dokážou nádherně doplnit jejich chuť, dodávají pokrmům vitaminy s minerály a mohou být také velmi prospěšné jako element podporující trávení. Bylinky není problém sehnat v supermarketu nebo si je pěstovat také na okenním parapetu nebo pod lampou.
Sezónní zelenina
Sezónní zelenina obsahuje opravdu velké množství příznivých látek. Máme na mysli tu, která se pěstuje v naší krásné zemi, a trhá se tak v době plné zralosti. Narozdíl od zeleniny, která se k nám dováží ze zahraničních skleníků, kde je pěstovaná většinou hydroponicky.
Sezónní zelenina je finančně dostupná a může být plnohodnotným základem zdravé večeře. Mezi její představitele patří například:
- Cuketa – její pěstování je velice jednoduché. Cuketa překvapuje svojí příjemnou chutí, možností širokého využití v teplé i studené kuchyni a hlavně vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek a například látek působících proti rakovinnému bujení.
- Rajče – plody této rostliny patří mezi nejoblíbenější zeleninu. Někteří odborníci však tento plod považují za ovoce. Ať tak či tak, rajče může tvořit základ velmi zdravé večeře, ať už v syrovém stavu nebo také po tepelné úpravě. Skvělým představitelem jídla z rajčat je například lečo nebo ratatouille, kam se přidává i zelenina jiných druhů. V syrovém stavu je velmi oblíbenou součástí zeleninových salátů. Má sladkou chuť a neobsahuje přesto zbytečně mnoho kalorií.
- Dýně – ta je představitelkou podzimní kolekce sezónní zeleniny a její chuť lidé opravdu milují. Dýňová polévka, pečená dýně, dýňový nákyp… stačí si vybrat!
Jaké večeře preferujete vy? Zvládáte uvařit zdravé pokrmy? Nebo už jste večer natolik unavení, že sáhnete po něčem trvanlivějším z ledničky? Není právě ten ideální čas to změnit?