Hlavní město jako vaše budoucí rezidence? Praha stále táhne. Jak a kde zde hledat bydlení?
Vlastnit rezidenci v Praze je snem pro mnohé. A pro mnohé často nezůstane ničím více, než jen snem, vzhledem k neustále rostoucím cenám nemovitostí. Takoví pak nejčastěji volí možnost pronájmu. I pokud ale nemáte k ruce několik milionů se může hlavní město stát vaším domovem. Pojďme se podívat, jak na hon za bydlením v hlavním městě!
Má-li být vaší rezidencí Praha, hledat začněte s předstihem
Je známou věcí, že zájemců o bydlení je v Praze násobně více, než je aktuálně nabízených bytů. Pražská situace v tomto sice není unikátní a spousta velkých měst Evropy i světa je na tom podobně. Tento fakt je nicméně pouze malou útěchou a připravte se na řadu zklamání a odmítnutí, než zde patřičné bydlení seženete.
Proto je vždy dobré začít s hledáním co nejdříve. Sháníte nebo jste již sehnali v Praze práci? Zároveň s tím zde hledejte i bydlení, a to se stejným nasazením…
- Ze všeho nejčastěji hledají lidé nové bydlení na internetu. I vy byste měli začít zde. Na realitních portálech nabízí jak soukromníci, tak realitky tisíce bytů prodeji i pronájmu v Praze i jejím bezprostředním okolí.
- Z internetu ještě neodcházejte. Na sociálních sítích je mnoho skupin, které sdružuje touha najít si v Praze svou nemovitost, případně ji pomoci najít někomu jinému.
- Ptejte se kamarádů a známých. I když třeba sami o ničem nevědí, možná znají někoho, kdo ano. Nepodceňujte moc osobních kontaktů!
- Oslovte realitku. Nechcete ztrácet čas a energii hledáním? Můžete oslovit realitku, která za provizi obstará celý proces za vás.
- Jako jedna z posledních možností, máte-li jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, je pak žádost o městský byt. Jen s malou pravděpodobností se vám ale podaří – obzvlášť v Praze – takový získat.
Není čtvrť jako čtvrť
Praha je veliká a plná lokálních rozdílů, a to se promítá i do cen. Naproti cenově nedostupnému centru města najdete čtvrti jako Smíchov, Holešovice či Vysočany a blízký Střížkov, kde lze ještě sehnat bydlení za relativně dostupné ceny. Klíčové je samozřejmě slovo relativně – nemůžeme zastírat, že na celorepublikové poměry je Praha zkrátka předražená.
Ještě o něco lepší ceny pak nabízí okraje městské aglomerace. Černý Most nebo Jižní Město, Letňany či Zličín – všechny tyto čtvrti pak nabízí ceny, na které již lze dosáhnout i s o něco nižšími příjmy. Zde již se vám klidně poštěstí najít i nájmy pod 10 000 Kč či byty pod dva miliony.
Stále populárnější jsou i nemovitosti v blízkosti Prahy, a řada lidí, zejména s vlastním autem, pak sází například na Kladno, Beroun, Brandýs nad Labem nebo některé z menších městeček okolo hlavního města. Přívětivější ceny jsou zde samozřejmě vykoupeny delším dojížděním za prací.
Bydlení za málo? Nezbývá, než se uskromnit
Jestli chcete v Praze bydlet opravdu levně, kromě volby lokality dobře popřemýšlejte i nad následujícím:
- Potřebujete skutečně veliký byt? V Praze se počítá skutečně každý metr. Žijete-li sami, třeba si vystačíte pouze s garsonkou.
- Vadí vám sdílet byt se spolubydlícími? K tomuto řešení dnes sahá stále více a více lidí. Dělit nájem mezi více lidmi je pro řadu lidí jedinou možností, jak v Praze vyžít.
- Nevadí vám chůze? Nemovitosti, vzdálenější od metra či zastávky autobusu se prodávají i pronajímají za méně.
- Zde si můžete přečíst více o různých faktorech ovlivňujících cenu bytu.
Máte zkušenosti se sháněním nemovitostí v Praze? Neváhejte k tomuto článku cokoliv dodat v sekci komentářů!