• Home
 • /Novinky
 • /Žulové desky do kuchyně za cenu, která neohrozí rozpočet, nejsou dnes problém. Nebo vám 4 tisíce za metr připadají příliš?

Žulové desky do kuchyně za cenu, která neohrozí rozpočet, nejsou dnes problém. Nebo vám 4 tisíce za metr připadají příliš?

Obstarání kvalitní žulové desky za cenu, která zásadním způsobem nenaruší rozpočet připravený na vaši novou kuchyň, dnes nemusí trvat nijak dlouho. Kromě skutečně luxusních a velmi drahých pracovních desek vyráběných z tohoto mimořádně odolného materiálu, jsou totiž běžně k dostání i druhy podstatně lacinější. A pozor! O poznání nižší cena ještě nutně nemusí znamenat nízkou kvalitu. Ostatně, pravděpodobně tušíte, co všechno tento kámen vydrží, jinak byste si kuchyňskou pracovní desku nechali zhotovit z něčeho jiného. Nebo ne?

 

Žulové desky v ceně čtyř tisíc za metr bývají kvalitní

Řekněme tedy, že si budete zařizovat novou kuchyň, nebo tu starou částečně rekonstruovat. Při rozhodování o tom, jaký styl by vaší kuchyni slušel nejvíce, jste si nejspíš položili otázku, z čeho by měla být vyrobena nová pracovní deska. Pravděpodobně jste nejprve vzali do úvahy i jiné materiály, než jenom žulu (granit). Vždyť možností je celá řada. A to stačí zmínit jen nejčastěji používané materiály:

 1. Laminát.
 2. Umělý kámen.
 3. Žula.
 4. Mramor.
 5. Masivní dřevo.

Pomineme-li mramor, který je žule bezesporu nejblíž jak kvalitativně, tak exkluzivním vzhledem, asi vás ostatní varianty neuspokojily. Srovnáte-li totiž pořizovací cenu jednotlivých materiálů a zároveň střízlivě zhodnotíte jejich vlastnosti i předpokládanou životnost, granit téměř vždy vítězí. Velice solidní granitové výrobky lze přitom pořídit už za nějaké tři nebo čtyři tisícovky za běžný metr. Přestože jde o částky vyšší než u většiny dalších materiálů, žula vám těch pár korun vydaných navíc bohatě vynahradí. Ptáte se čím?

Unikátní vlastnosti granitových pracovních ploch

Žula, či chcete-li granit, je přírodní kámen, který je lidmi používán už po tisíce let. Setkat se s ním lze například i u staveb pocházejících z dob starověkého Egypta. A není divu. Má totiž unikátní vlastnosti. Takové, které z něho činí jeden z nejodolnějších materiálů, na který lze v našich domácnostech narazit. Není proto skutečně žádným velkým překvapením, že obliba žulových pracovních desek roste. Vydrží takřka cokoliv, působí elegantně a potřebují pouze minimální údržbu. To jsou vlastnosti, které určitě oceníte právě v kuchyni. Co od nich můžete v souhrnu očekávat?

 1. Mají takřka neomezenou životnost.
 2. Vyznačují se vysokou mechanickou odolností.
 3. Každá deska je díky svému přírodnímu původu a struktuře originální.
 4. Jsou zdravotně zcela nezávadné (což se netýká všech v kuchyni používaných materiálů).
 5. Vydrží v původním stavu i desítky let, což oceníte zejména u lesklé žuly.
 6. Jejich údržba je velmi snadná (většinou stačí teplá voda).
 7. Jsou hygienické (díky snadné údržbě na nich nehrozí množení bakterií a pod.).

 

Pracovní desku vám vyrobí „na míru“

Je zcela pochopitelné, že pracovní desku z granitu si člověk jen těžko upraví doma tak, aby přesně odpovídala rozměrům kuchyňské linky. Naštěstí existuje celá řada firem, které se výrobou a úpravou takových desek zabývají. Lze si u nich zajistit jak přesné rozměry, tak i vyřezání nejrůznějších otvorů, například pro dřez nebo pro vodovodní baterii. Zvolit si obvykle můžete i tloušťku či povrchovou úpravu. Kromě nejoblíbenější lesklé varianty, která je považována za velmi elegantní, je možné si dopřát i verzi matnou, případně zdrsněnou.

 

Pokud si chcete připlatit…

Je zřejmé, že žula je zcela unikátní materiál. Pro svoji výjimečnou krásu, odolnost a tedy i dlouhověkost je považována za něco opravdu mimořádného. Pro zhotovení nejrůznějších věcí ji využívají lidé doslova po celém světě. A asi nikoho nepřekvapí, že si s ní velice dobře rozumí zejména umělci. Rovněž ve stavebnictví měla už od pradávna své nezastupitelné místo.

Pokud jde o pracovní desky, řekli jsme si, že si je lze dopřát už za velmi rozumných finančních podmínek. To je pravda. Nicméně ne každý se takříkajíc spokojí s něčím, co může mít každý. A tak přestože jsou cenově dostupnější druhy žuly zpravidla a také právem vnímány jako velmi kvalitní, najde se dost takových zákazníků, kteří požadují víc. Pro ně jsou některé specializované firmy schopny zajistit žulu skutečně výjimečnou, s níž se běžně nesetkáte. Ruku v ruce s tím pak mohou jít i nejrůznější neobvyklé úpravy. Za podobnou exkluzivitu je však samozřejmě nutné si připlatit. A většinou to není zrovna málo. Pokrytí rozsáhlejší pracovní plochy nějakým exotickým druhem žuly, který navíc vyžadoval specifickou úpravu, vás může vyjít klidně i na více než 100 tisíc korun! Takový „kousek“ vás však zcela jistě přežije v takřka dokonalém stavu. O tom nepochybujte!

 

Investice, která se určitě vyplatí

Rekonstrukce či rovnou vybudování zbrusu nové kuchyně nebývá záležitostí obvykle nijak lacinou. Tedy alespoň ne tehdy, chcete-li si dopřát určitý standard. Vysoká kvalita, kterou dosahuje drtivá většina pracovních desek vyráběných z žulového kamene, je ale něčím, co oceníte jak při každodenní přípravě jídla, tak i při nezbytném úklidu.

Jde proto bezesporu o investici, o jejíž smysluplnosti není třeba vůbec pochybovat. Nebo máte na věc jiný názor? Podělte se o něj s námi!

Olga Zachová