• Home
  • /Novinky
  • /Pohodlné postele dětské radosti jen přidají. Poradíme vám, jak vybrat tu nejvhodnější pro vaši ratolest.

Pohodlné postele dětské radosti jen přidají. Poradíme vám, jak vybrat tu nejvhodnější pro vaši ratolest.

Sháníte pro své potomky pořádné postele? Dětské vyvádění si vyžaduje bytelnou konstrukci, zdaleka ale nejde o jediné kritérium, které by měl tento kus nábytku splňovat. Co nesmí u dětské postele chybět? To vám poradíme vzápětí!

 

Neuspěchejte výběr kvalitní postele. Dětské spaní je základem jejich budoucího zdraví

Člověk stráví v posteli v průměru třetinu svého života. U dětí je to ještě více. Pokud jim k tomuto účelu nedopřejete dobrou postel, můžete jim tak zadělat na budoucí problémy, od ztuhlých svalů až k bolestem zad či zkažené páteři. Problémy s páteří jsou dnes bohužel časté i u malých dětí. Nová postel by tuto skutečnost rozhodně neměla prohlubovat!

 

Neskákejte po první nabídce a raději se projděte po více obchodech!

I když může postel vypadat dobře na obrázku, raději si ji vždy prohlédněte sami zblízka – a nikoliv jen jednu, ale ideálně vícero. A vaše dítě vezměte s sebou – ono v ní bude po několik následujících let spát, a mělo by mít také možnost říci si k tomu své! K nové posteli tak bude mít pravděpodobně i lepší vztah.

Pokud vám to na místě dovolí, rozhodně nechte dítě postel rovnou vyzkoušet!

Ve většině obchodů by to neměl být problém, a zároveň jde o velice důležitý krok před samotnou koupí. Ať si váš potomek sám řekne, která postel mu nejvíce vyhovuje nejen z hlediska vzhledu, ale i pohodlí.

 

Pozor na rozměry postele!

Sebelepší postel není příliš vhodná, pokud bude zabírat polovinu pokoje. Vaše děti potřebují prostor pro svoje vyvádění, takže pokud je pokoj menší, volte raději také menší postel.

 

Ujistěte se, že postel není napuštěna škodlivými chemikáliemi

Postele pro děti mají tendenci hýřit barvami a také bývají pečlivě nalakovány. Dávejte si ale pozor na složení takovýchto přípravků. Barvy a laky mohou obsahovat nebezpečné chemikálie nebo látky, které způsobují alergickou reakci. Věřte či ne, jsou i děti, které mají tendenci rámy postele okusovat, tudíž nikdy nevolte takovou postel, v níž by mohly být potenciálně škodlivé látky. (To ale platí o veškeré výbavě vašich domácností – o potenciálních škodlivinách ve vašem domově si můžete přečíst více zde.)

V současnosti většina výrobců dbá na minimalizaci takového rizika a volí látky, které by neměly ohrožovat lidské zdraví, individuální reakce ale nelze nikdy zcela předvídat.

 

Co dalšího by měla postel mít?

· Počítejte s tím, že děti budou po posteli skákat a všelijak vyvádět, její rošt a celková konstrukce by tedy měly být dostatečně bytelné.

· Pokud je vaše dítě ještě malé, dejte přednost nižší posteli, aby v případě, že z ní vypadne, nepřišlo k úrazu. Můžete volit i postel obklopenou zábradlíčkem či rámy.

· Matrace tvoří absolutní základ zdravého spaní. Neplatí ale, že čím měkčí, tím lepší. Vždy je lepší volit matraci o něco větší tvrdosti (ale ne absolutně tvrdou). Tvrdší matrace lépe podrží páteř a napomáhá jejímu zdravému vývoji.

 

Hlavně, ať se postel dítěti líbí!

Postel pomáhá utvářet charakter celého dětského pokoje, a pokud je to možné, měla by s ním také ladit. Někteří rodiče se přitom nespokojí jen s obyčejnou postelí, ale volí i postele „na míru“ svému dítěti, například s vyřezaným jménem či motivy, které má vaše dítě rádo.

To už je samozřejmě poněkud dražší záležitost. Postel ale můžete zkrášlit i levněji – třeba jen výběrem barevných prostěradel a povlaků. Vše záleží jak na vašich možnostech, tak na přáních vašeho potomka. Variant je nepřeberně!

Vybírali jste už někdy dětskou postel? Co byste poradili ostatním, kteří se k tomu teprve chystají? Dejte nám vědět v komentářích!

Olga Zachová