• Home
  • /Novinky
  • /Plastická chirurgie není jen o kráse. Řeší i zásadní životní situace. Kdy je takový zákrok hrazen pojišťovnou?

Plastická chirurgie není jen o kráse. Řeší i zásadní životní situace. Kdy je takový zákrok hrazen pojišťovnou?

Plastická chirurgie neslouží jen estetice a kráse. To je jeden z největších a nejčastěji tradovaných mýtů. Estetické operace jako odstranění barevného tetování jsou sice nedílnou součástí umu plastických chirurgů, ale nesmí se zapomínat, odborníci z řad plastické chirurgie pracují i na zákrocích, jež jsou provedeny ryze ze zdravotních důvodů. A právě ty operace, jež vedou k záchraně zdraví nebo života pacienta jsou hrazeny z fondů pojišťoven. Tady je třeba připomenout, že pojišťovna není „spolupodílník“, tedy pokud se zákrok vztahuje na úhradu pojišťovny, hradí jej v plném rozsahu. Pokud ne, nehradí nic. V praxi to znamená, že si nelze připlatit, tedy „podělit se“ o náklady s pojišťovnou.

Plastická chirurgie: od estetiky po karcinom

Kliniky plastické chirurgie provádí nejrůznější zákroky pro vylepšení zdravého těla, př. Jsou ale plastické operace, které si vyžádal úraz nebo nemoc. Může jít o popáleniny, pracovní úrazy, celou řadu deformit nebo zákroky, díky kterému se zabránilo zhoubnému bujení. Tady všude může ku prospěchu ženy zasáhnout plastický chirurg a dokonce se na celou řadu zákroků vztahují platby zákonného pojištění. Na ty se teď podíváme blíže.

 

Nejde jen o prsa

Rakovina prsu je nejčastějším ženským karcinomem a jedním ze život zachraňujících zákroků je odnětí napadeného orgánu. Dobrá zpráva je, že plastičtí chirurgové dokáží po ablaci ňadra, což je odborný termín znamenající jeho odstranění, vymodelovat prs nový. Při rekonstrukci se používá buď silikonový implantát nebo vlastní tuková či břišní svalová tkáň. Kdy hradí VZP plastickou operaci prsou? Jak už bylo napsáno výše, tak vždy, když jde o zdravotní důvody. Což znamená i situaci, kdy se jedná o zmenšení z důvodů nadměrného namáhání zad a páteře. Ovšem nemusí jít jen o tak dramatickou záležitost. Stačí rozbitý nos nebo operace břicha či dokonce intimních partií například po komplikovaném porodu. Tam všude dokáže plastická chirurgie pomoci.

4 body jak zjistit, zdali je zákrok hrazený pojišťovnou

  • Zatelefonujte dotaz obvodnímu nebo reviznímu lékaři
  • Podívejte se, zdali Vámi požadovaný zákrok není přímo taxativně vyjmenován v Zákoně o veřejném zdravotním pojištění
  • Kontaktujte Vámi vybranou kliniku a zeptejte se přímo lékaře, který by měl zákrok dělat
  • Kontaktujte s dotazem svou pojišťovnu. Jednotlivé pojišťovny se v jednotlivých zákrocích mohou lišit

 

Špička v Evropě

Nejen Praha má špičkové pracoviště, byť z hlediska koncentrace klinik je na plastické chirurgy hlavní město nejbohatší. Kliniky zaměřené na tuto oblast najdeme doslova od Ostravy po Karlovy Vary. Čeští specialisté vraceli do normálního života například válkou postižené děti v Jordánsku. Naši plastičtí chirurgové mají na co navazovat, neboť to byla Praha, která se jako první město na světě mohla pochlubit oddělením plastické chirurgie. Založil ho roku 1927 profesor František Burian.

Teď, když víte o možnosti proplácení chirurgických výkonů plastické medicíny pojišťovnami, můžete tuto informaci šířit dále. Kolem nás je totiž dost žen, které mohou mít za sebou těžkou životní situaci a její odhodlání může brzdit strach z toho, že „na to nebudou mít“. Ne vždy se jedná o oprávněné obavy. Ne vždy o možnosti využití platby pojišťovnou ví. A vy nyní už ano.

Olga Zachová