• Home
 • /Bydlení
 • /Za generální úklid domácnosti dáte v Praze nejméně 2 000 korun. Před vánočními svátky se to určitě vyplatí!

Za generální úklid domácnosti dáte v Praze nejméně 2 000 korun. Před vánočními svátky se to určitě vyplatí!

Hledáte nějakou firmu na generální úklid v Praze a ze záplavy profesionálů nabízejících svoje služby si ne a ne vybrat? Není divu. V naší metropoli je koncentrace těchto podnikatelů skutečně značná. A škála prací, které si u nich můžete objednat, je přitom podobně široká jako rozpětí účtovaných cen. Takže, pokoušíte se zorientovat v tom, co všechno jsou vám takoví odborníci schopni zajistit, a přemýšlíte, zda se vám využití jejich služeb vůbec vyplatí? Hlavu vzhůru! Trochu vám s tím dnes pomůžeme.

 

Na generální úklid bývají profíci nejlepší

Byli jste až doposud zvyklí celou vaši domácnost obstarat výhradně sami? Luxování koberců, mytí oken, žehlení prádla a další podobné práce ležely vždy jen a jen na vašich bedrech? Možná by tedy nebylo od věci alespoň pro jednou vyzkoušet, jak bude celá domácnost vypadat, když se všeho ujmou zaměstnanci nějaké úklidové agentury. Jednotlivé věci v průběhu roku vám jdou od ruky třeba poměrně dobře, ale co taková „generálka“? Co důkladný předvánoční úklid? Víte jak na něj a zvládáte ho rychle? Věřte tomu nebo ne, ale profesionálové bývají v takovém případě rozhodně efektivnější. Díky čemu? A co všechno od nich v rámci takové služby vlastně můžete očekávat?

Efektivita, které se může rovnat málokdo

Pracovníci, které k vám domů pošle objednaná firma, bývají nejen patřičně proškolení, ale obvykle i dost zkušení. Úklid jim jde tedy zpravidla pěkně od ruky a s jejich efektivitou se proto může měřit jen málokterá zdatná hospodyňka. Jejich výhoda spočívá navíc i v počtu, ve kterém k vám dorazí. Jen málokdy se totiž setkáte s tím, že by se se všemi pracemi přijel vypořádat jen jediný člověk a už vůbec ne v případě „předvánoční akce“. I čisticí prostředky, přístroje a další potřebné věci jsou většinou v porovnání s tím, co máte běžně k dispozici doma vy, skutečně profesionální.

 

Vše, co si poručíte?

Je sice pravda, že se souhrn prací zahrnutých do generálního úklidu může u jednotlivých firem poněkud lišit. Obvykle to ale dopadne tak, že se každá solidní agentura nakonec postará takřka o všechno, co si poručíte. I v tomto byznysu jednoduše platí „náš zákazník, náš pán“. A co se tedy během každé „generálky“ zpravidla odehraje?

 • Veškeré místnosti i jejich vybavení se zbaví prachu.
 • Umyjí se veškerá okna včetně rámů a parapetů a také lustry.
 • Vyleští se i ostatní skleněné plochy včetně zrcadel.
 • Nábytek se omyje a případně i ošetří profesionálními přípravky.
 • Vyčistí se všechny spotřebiče a také čalouněný nábytek.
 • Proběhne důkladný úklid sociálního zařízení (WC, koupelny).
 • Vyčistí se žaluzie, vyperou závěsy.
 • Tepují se koberce.
 • Umyjí se podlahy (může proběhnout i jejich strojové čištění).

 

Máte malý byt? 2 tisíce by mohly stačit

Cenové rozpětí takovýchto komplexních služeb je poměrně značné a pochopitelně se odvíjí především od velikosti vašeho bytu nebo domu. Na malý byt (cca do 50 m2) by vám proto měla stačit částka zhruba 2 až 2,5 tisíce korun. Za „generálku“ celého domu pak můžete utratit klidně tisícovek sedm, případně i víc. A pokud snad máte na to, abyste si pořídili nějakou opravdu rozlehlou a honosnou vilu, pak bude účet ještě o poznání vyšší. To vás ale zřejmě trápit nebude.

 

Přirážky a slevy

Další roli samozřejmě hraje i cenová politika jednotlivých firem. Zatímco vám jedna agentura třeba naúčtuje expresní příplatek, pokud si ji objednáte na poslední chvíli, jiná může zase požadovat pár procent navíc za práci o víkendu a podobně. Jedno je však jisté. Navzdory značné konkurenci, která v tomto oboru v naší metropoli panuje, se právě v předvánočním čase zřejmě žádných zásadních slev nedočkáte. Poptávka po těchto službách je totiž před svátky vždy enormní a není se tak čemu divit.

 

Výhody obvykle převáží nad penězi

Poptávka po profesionálním svátečním úklidu je skutečně rok od roku vyšší a netýká se to samozřejmě pouze Prahy. Takováto výpomoc má totiž hned několik podstatných výhod. A přestože existují nejrůznější návody, jak vše zvládnout sám, klientů úklidových firemproto stále přibývá. Jen málokoho asi překvapí, že utratit několik tisícovek, nevadí čím dál většímu množství lidí. Pomineme-li již zmiňovanou rychlost a celkovou efektivitu, s níž většina profíků práci odvede, jde především o úsporu vlastního času a fyzických i duševních sil. Nemusíme si nic nalhávat. Každý, kdo někdy tento předvánoční kolotoč domácích prací absolvoval, asi potvrdí, že je to nejenom fyzicky náročná, ale často i poměrně stresující záležitost.

 

Vánoce jsou svátky klidu a míru nebo snad ne?

Není pochyb o tom, že vánoce mají být obdobím klidu a míru. Ovšem stres, který se může nahromadit v průběhu příprav na naše nejoblíbenější svátky, vám často nedovolí, abyste si je pořádně užili. Nejlepší věc, kterou pro sebe v tomto ohledu zřejmě můžete udělat je ta, že se zbavíte alespoň té největší zátěže. Jaké? Přece předvánočního úklidu! Sváteční čas strávený s rodinou nebo přáteli bude pak jistě o poznání příjemnější.

Nebo máte tak malý byt, že by objednání úklidové služby vůbec nestálo za to?

Olga Zachová