Národní park České Švýcarsko

České Švýcarsko je čtvrtým národním parkem v České republice. České Švýcarsko se nachází v oblasti města Děčín a na jihozápadě je možné spatřit Šluknovský výběžek. Národní park České Švýcarsko ale není jen o krásné a člověkem neponičené přírodě, najdete zde i řadu vzácných živočichů a jiných zajímavostí. Během procházky nebo delšího výletu v chráněné krajinné oblasti je možné spatřit čápa černého, který se příliš v oblastech Česka nevyskytuje, ryse, jelena evropského. Mezi nejvzácnější hlodavce patří v Česku plch zahradní, kterého je možné spatřit pouze zde, stejně jako nejvzácnější lišejník zvaný děratka, který se jinde na světě, než v Čechách a v některých částech Polska, nevyskytuje.

Mezi nejznámější místa v Českém Švýcarsku patří zejména Pravčická brána, která je unikátní nejen svým tvarem a velikostí, ale i svým původem. Pravčická brána vznikla zcela přírodně a v současné době je považována za největší skalní pískovcovou bránu v celé Evropě. Pravčická brána je celoročně otevřena a z jejího vrcholu je ten nejkrásnější výhled na okolní krajinu a blízké okolí. Pravčická brána je symbolem celého Národního parku České Švýcarsko.

Chcete-li během návštěvy i vystoupat na nějaký vrch a pořádně si dát do těla, pak doporučujeme Růžovský vrch, který je dominantou celé chráněné oblasti Českého Švýcarska. Najdete zde přírodní krajinu s pralesovitým charakterem a přímo na vrcholu se nachází bukový les. Po cestě na vrchol si můžete všimnout i zajímavých živočichů, jako je čolek nebo netopýr rezavý.

Olga Zachová