Kutná Hora památky

Kutná Hora se nachází jen nedaleko Prahy a nabízí řadu kulturních památek. Kutná Hora patří mezi významné kulturní památky a tak se není čemu divit, že je zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zejména historické centrum Kutné Hory se může pyšnit řadou památek jako je například slavný chrám sv. Barbory, nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie. A je to právě chrám sv. Barbory, kterého si už na první pohled všimnou všichni přijíždějící návštěvníci a turisté.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Chrám sv. Barbory je pětilodní gotická katedrála, která je zcela unikátní stavbou v České republice a v celé Evropě vůbec. Chrám sv. Barbory je sice široké veřejnosti přístupný, ale co naplat, když se nemůžete dostat všude. Jak se udává, tak chrám nebyl vystavěn proto, aby se jím mohli všichni lidé kochat, ale všechny prostory jsou, jak říká historie zasvěceny Bohu.

A právě to je důvod, proč nemohou být návštěvníci vpuštěni zejména do vrchní části celé stavby, ale mohou obdivovat pouze její minimální vnitřní a vnější část. Pokud byste se snad na vnější část stavby podívali dalekohledem, pak můžete spatřit zcela unikátní architekturu, která je u nás zcela nevídaná. Na některých pilířích najdete dokonce různé démony, harpyje, nebo netopýry a opice. V chrámu jsou pořádány pravidelné mše svaté, a pokud se tedy chystáte na návštěvu chrámu, rozhodně doporučujeme informovat se, kdy můžete vstoupit, a bude vám k dispozici průvodce. Chrám provázejí báje o pověsti, které si rozhodně stojí zato poslechnout přímo na místě.

Olga Zachová