Památky UNESCO v ČR

Světové dědictví UNESCO. Jedná se o kulturní a přírodní památky, které byly po celém světě vybrány organizací UNESCO, zapsány na jeho seznam světového dědictví. Na seznamu světového dědictví toho najdete spoustu. Jedná se o různé budovy, národní parky nebo jezery, památky, ale i rovnou celá města. V České republice se nachází celkem 12 památek, které jsou zapsány na seznam kulturního dědictví.

Co se týče celých měst nelze samozřejmě zapomenout na naše hlavní město Praha a jeho historické centrum, ale i Český Krumlov jehož středověké centrum tvoří mimo jiné i rozsáhlý hrad a zámek. V centru města Český Krumlov se nachází i zámecký park nebo kaskádová fontána až z 18. století. Mezi historická centra, která na seznamu najdete patří i to v městě Telč- Historické centrum Telčepatří k jednomu z nejvýznamnějších, které se nachází v celé oblasti Moravy a jen o kousek dál najdete další historickou památku a tou je Lednicko-valtický areál.

Pokud bychom měli mluvit o stavbách, pak bezpochyby patří na seznam i Vila Tugendhat, kterou najdete v Brně. Vila je naprosto unikátní stavbou nejen pro svou rozlohu a netypický tvar, ale v její bezprostřední blízkosti se nachází i rozlehlá zahrada.

Mezi další kulturní a historické památky patří Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, Třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa, renesanční zámek, který najdete v Litomyšli, vesnická památková rezervace v obci Holašovice, Kroměřížský arcibiskupský zámek k němuž patří i Podzámecká zahrada a Květná zahrada, nebo centru Kutné Hory.

Olga Zachová